Oldal kiválasztása

Nánási Polgár

 

 

Aktualitások a nyelvvizsgadíj visszatérítése kapcsán

Lakatos Ádám

Az idegen nyelvek ismerete egy olyan fontos készség, mely napjainkban erősen meghatározza a munkáltatói piacon való elhelyezkedésünket, továbbá növeli az élet egyéb területein szükséges versenyképességünket is. Nem meglepő tehát, hogy felsőfokú tanulmányok elvégzéséhez legalább egy középfokú nyelvvizsga megléte szükséges.

Magyarországon többféle vizsgatípusból választhatunk, azonban minden államilag elismert nyelvvizsgabizonyítványnak meg kell felelnie az EU követelményeinek, így nehézségi szintjük azonos. Az egyes típusok között viszont különbség van abban, hogy a feladatok milyen arányban és a vizsgázó mely készségére fektetik a hangsúlyt. Ezek mellett megkülönböztetünk egynyelvű és kétnyelvű vizsgákat. Azt, hogy kinek melyik típusú nyelvvizsgát érdemes választania, tanácsos még a felkészülés elején mérlegelni. Ezt egyébként nagyban befolyásolja, hogy milyen indíttatásból szeretnénk vizsgázni. Más típusú vizsgára lesz szüksége annak, akinek csupán a diploma megszerzése a cél, mint annak, aki külföldi tanulmányokban gondolkodik. Tapasztalatból tudom, hogy a nyelvvizsgára való felkészülés számos pluszköltséggel jár. A középfokú nyelvvizsga sikeres teljesítéséhez sok esetben nem elég a középiskolai tananyag.

Ebből következik, hogy legtöbbször további, konkrétan a nyelvvizsga-felkészítéssel foglalkozó magánórákat kell igénybe venni, emellett olykor szükségessé válhat egyéb könyvek és hanganyagok beszerzése is az otthoni gyakorláshoz. Ezek értelemszerűen tovább segítik a felkészülés hatékonyságát, de egyben a vizsgázó költségeit is növelik.

Nem kérdéses tehát: nincs könnyű dolga a nyelvvizsgázóknak. Ezen segít a kormánynak az a határozata, melynek köszönhetően 2018. január 1-től visszaigényelhető az első sikeres nyelvvizsga díja.

Kik számára elérhető a támogatás? Fontos kitétel mindenki számára, hogy a vizsga napja 2018. januárt 1-je utánra essen, valamint hogy az igénylő először jelentkezzen a visszatérítés lehetőségére.

A támogatást igénybe veheti minden olyan, 35. évét be nem töltött személy, aki sikeres komplex nyelvvizsgával, honosított nyelvvizsgával, vagy ezekkel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik. Bizonyos esetekben a 35 év feletti korosztály részére is igényelhető a támogatás, így például akkor, ha az illető csecsemőgondozási, gyermekgondozási díjban részesült, és a bizonyítványán feltüntetett dátum 2020. június 30-a utáni. A visszaigényelhető összeg a mindenkori minimálbér 25%-a, mely nemrég tovább emelkedett, így 2021. február 1-től egészen pontosan 41.850 Ft.

A veszélyhelyzetből adódóan a közelmúltban további engedmények léptek életbe, így például azok a személyek, akik 35. életévüket ebben az időszakban töltötték be és az első sikeres nyelvvizsgájukról kiállított nyelvvizsgabizonyítványon lévő vizsganap 2020. december 31-éig terjedő időszakra esik, szintén jogosultak a visszatérítésre. Ez a helyzet áll fenn abban az esetben is, ha az illető az újonnan meghirdetett veszélyhelyzet kihirdetése (2020. november 4.) és annak megszűnése között tölti be a 35. életévét, valamint a nyelvvizsga-bizonyítványán feltüntetett vizsganap a 2021. június 30-ig terjedő időszakra esik.

Mi a teendőnk tehát, ha igénybe szeretnénk venni ezt a támogatási formát?
Először is fontos, hogy kérjünk számlát a saját nevünkre a vizsgadíj befizetésekor. Sikeres közép- vagy felsőfokú vizsga esetén várjuk meg a bizonyítványunk megérkezését. Ezt követően töltsük ki a papíralapú vagy elektronikus űrlapot, csatoljuk a szükséges mellékleteket, és végül kérelmünket küldjük el a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságához.

Fiatalként én is azt tapasztalom, hogy ezek az engedmények nagyban hozzásegítik kortársaimat az első nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzéséhez. Ösztönzően tud hatni a gyakorlás során is, hisz ebből az összegből nemcsak növelhetjük annak hatékonyságát, de gondolkodhatunk azon is, hogy miként pihenjük majd ki a felkészülés fáradalmait.