Oldal kiválasztása

Nánási Polgár

 

 

Covid után

Dr. Bencs József

A Covid–19-megbetegedésből felépülők közel egyharmada hosszan fennmaradó tünetektől, tartós egészségkárosodástól szenved. Ez főként a légzőszerveket érinti, de a koronavírus nemcsak a tüdőt támadja meg, hanem a keringési rendszert, a veséket, az idegrendszert és egyéb szerveinket is, így a poszt-Covid-szindróma tünetei szerteágazóak és hullámzóan jelentkeznek. Az egyik nap magát fittnek és erősnek érző betegnél akár másnapra is jelentkezhet erős fáradtság, vagy visszatérhet a fulladás, hőemelkedés.

Poszt-Covid-szindrómának nevezzük a betegség kezdete után 4-6 hetet követően fennálló vagy kialakuló és elhúzódó, változékony panaszok, tünetek együttesét, amikor a vírust már nem lehet kimutatni a szervezetben, a beteg már nem fertőz. A betegek állapota idővel javul, de ez mindenkinek a saját tempójában történik, és sajnos nem lehet megmondani a tünetekkel küzdő betegnek, hogy pontosan mekkora időtartamot követően várható a gyógyulás. Előfordulhat újrafertőződés is, főként a mutáns vírusok miatt. Fontos ennek megelőzésére a járványügyi szabályok betartása és a védőoltás beadatása.

A légszomj, fulladásérzés olykor meglehetősen hosszú idő alatt rendeződik, mivel a gyulladt tüdőben hegesedési folyamat zajlik. A legkisebb terhelésre légszomj, nehézlégzés lép fel, szinte állandó a köhögés. Számos beteget gyötör továbbra is krónikus, egész testre kiterjedő fáradtság, folyamatos ízületi, izom-, fej- és torokfájás, mellkasi nyomás, lapockák közötti fájdalom, szédülés, heves szívverésérzés, megnövekedett nyugalmi pulzus. Van, akinek a járás is nehezére esik, az egyszerű napi feladatok is kimerítőek.

Szinte minden poszt-Covid-szindrómás betegnek van valamilyen mentális tünete. Általában hatalmas az alvásszükséglet, de előfordulhat álmatlanság is. A leggyakoribb a szorongás, általános aggodalom, mely sokszor testi tünetekkel, légzésproblémákkal, izomfeszüléssel társul. Tapasztalható ingerlékenység, figyelem- és memóriazavar, megváltozott viselkedés, kialakulhat depresszió. Sok esetben pszichiáter, pszichoterapeuta segítségére lehet szükség. A kikapcsolódást és relaxációt elősegítő programok szintén jó hatásúak. Beszéljen érzéseiről családtagjaival, ismerőseivel. Ne izgassa fel magát túlságosan, ha nehezen megy az a tevékenység, amit korábban könnyedén végzett el, és kerülje a felizgató híreket, műsorokat is. Előfordul lelassult, ködös agyműködés, tompaság, emlékezetvesztés. A szaglás és ízérzés tartós hiánya, emésztési panaszok, hasmenés, étvágytalanság, hányinger, szájszárazság miatt könnyen alakul ki fogyás, alultápláltság és kimerültség, ami lassítja a teljes gyógyulást.

Mit tehet gyógyulásáért, és milyen panaszok esetén ajánlott ismét orvoshoz fordulnia?  

Ha poszt-Covid-szindrómára van gyanú, jelezze háziorvosának (különösen, ha kardiológiai, pulmonológiai alapbetegsége is van). Súlyos esetben azonnali orvosi kezelést igénylő stroke vagy szívritmuszavar, szívinfarktus, tüdőembólia léphet fel, fiataloknál is. Ez esetben rögtön hívjanak mentőt. Ha ezeket kizárták, hosszú rehabilitáció áll a poszt-covidos beteg előtt. A háziorvos szükség esetén megfelelő szakorvosi rendelésre utalja a beteget, vagy a poszt-Covid ambulanciára, ahol a tünetektől függően megfelelő protokollok alapján kap komplex kezelést.

A fertőzésből való lábadozás során az egyik leggyakoribb tünet a kimerültség, emiatt igyekezzen beosztani az erejét, hogy maradjon energiája a legfontosabb teendők ellátására. Iktasson be szüneteket, légszomj esetén azonnal álljon meg pihenni, tartsa magát a fokozatosság elvéhez.

A légzés könnyítésében segít, ha lazán ül, kissé előre hajolva. Álló helyzetben támassza meg a hátát és kissé dőljön előre. Gyakori és rendszeres szellőztetéssel gondoskodjék friss levegőről. Légzőtorna hozzájárulhat a szervezet megfelelő oxigén-ellátottságához. Kínzó köhögés enyhítésére igyon elegendő folyadékot, jó hatású a kellemesen meleg mézes limonádé vagy tea, inhalálás, és semmiképpen ne dohányozzon!